Smartmobil.sk Google+ Facebook Twitter

Začíname s Androidom

Neviete si s Vaším smartfónom so systémom Android poradiť? Sme tu pre Vás

Moderátori: Android moderátor, Moderátor

Moderátor
Poďakoval: 161 krát
Obdržal poďakovanie: 328 krát

Začíname s Androidom

Poslaťod Neromander » Pia Mar 12, 2010 3:24 pm

Ak ste majitelia smartfónov s operačným systémom Google Android, prinášam Vám o ňom základne informácie.

Momentálne existujú tieto verzie operačného systému
Android: 1.5, 1.6, 2.1, 2.0, 2.2.x, 2.3.x a teraz momentálne najnovsí 4.0.x

Android je vyvíjaný spoločnosťou Google, a preto má blízko k jeho funkciám, ktoré môžete plnohodnotne vo svojom smartfóne využívať. Jedná sa hlavne o Gmail, Gtalk, Google mapy a ďalšie. Pre využívanie väčšiny služieb budete potrebovať Google účet, ktorý už máte ak využívate akúkoľvek službu s nutnosťou registrácie na vašom počítači. (napríklad Gmail)

Základným rozdielom operačného systému Android od ostatných používaných systémov je to, že od výroby (po formáte) ponúka len veľmi málo funkcií.
Telefón s Androidom si prispôsobuje užívateľ, podľa svojich potrieb. Pre tento účel je určená vstavaná aplikácia :arrow: Google Obchod Play, kde si môžete sťahovať hry, aplikácie či widgety od výmyslu sveta. Aplikácie sa dajú, samozrejme, získavať aj od tretích strán, a preto využívanie Obchod Play nie je nevyhnutnosťou. Stačí aplikáciu (vo formáte *.apk) skopírovať na pamäťovú kartu, v sekcii aplikácie v nastaveniach povoliť inštaláciu aplikácií z neznámych zdrojov, a pomocou súborového manažéra spustiť inštaláciu aplikácie. Tie sa vždy inštalujú do pamäte telefónu, ale ak si spravíte "root" (info nižšie), inštalovať budete môcť aj na kartu. Presúvať aplikácie môžete až od verzie androida 2.2 a vyššie. Ak však Váš mobil nemá takúto verziu, môžete to samozrejme "rozbehať" už len s root právami a daným skriptom ("app2sd").

Veľkou výhodou systému Android je možnosť zálohy nainštalovaných aplikácií na pamäťovú kartu vo forme inštalačky, túto funkciu obsahujú viaceré aplikácie pod názvom backup

Aj pre sprístupnenie Obchodu Play je potrebný Google účet a internetové pripojenie (či už cez WiFi alebo od operátora).
Ak sa pomýlite pri prvom prihlásení k účtu, nastáva problém, pretože sa Vám do telefónu uložia prihlasovacie údaje, ktoré už nie je možné zmeniť. Tento problém sa dá momentálne riešiť len obnovou továrenských (pôvodných) nastavení (angl. "Factory reset") v nastaveniach.
Po úspešnom prihlásení sa Vám sprístupní Obchod Play, zosynchronizujú sa Vám emaily v Gmail schránke, a ak využívate službu Gtalk tak sa Vám zosynchronizujú aj Vaše kontakty.

Veľmi prospešnou službou je Google Sync, ktorú budete môcť využiť na online zálohu a synchronizáciu kontaktov. Takže po strate, odcudzení či poškodení Vašeho prístroja sa o kontakty a emaily báť nemusíte. Emailové konto sa zablokuje pre "ukradnutý" android a nebude možnosť komunikácie s aplikáciu gmail.
Ak sa bojíte zneužitia osobných údajov po odcudzení, stačí, ak si zmeníte prístupové heslo účtu Google, a prístup k dátam sa na odcudzenom zariadení zablokuje.
Funkcia je prospešná aj pri zmene smartfónu za nový.

Android neobsahuje vstavanú aplikáciu, ktorou by ste priamo nahliadli do systému súborov. Riešením je doinštalovanie vhodného správcu súborov (odporúčam :arrow: Astro file manager)

Na starších zariadeniach s Androidom 1,5 alebo 1,6 nefunguje plnohodnotne prenos súborov prostredníctvom Bluetooth pripojenia. Android 2,1 už podporuje príjem súborov, ale na ich posielanie si budete musieť doinštalovať aplikáciu napríklad "Bluetooth File Transfer" ktorý je pre to určený avšak osobne používam ES File manager.

Android aplikácie neukončuje. Napriek tomu je používanie správcu úloh ("taskmana") je na Androide viacmenej zbytočné (využívajú ho hlavne testeri, ktorí priveľmi zaťažujú RAM). Android si reguluje a ukončuje úlohy a procesy sám. Preto neodporúčam ich manuálne ukončovanie, ktoré môže mať za následok nestabilitu systému.
Samozrejme aplikácie využívajúce dátové prenosy, ako messenegery, ale aj navigácie, majú možnosť ukončenia.

Pojem Android

Android je literárne označenie umelo vytvorenej bytosti, na rozdiel od robota vytvorenej biologicky. Android je biologický stroj, ktorého účelom je správať sa, pracovať, poprípade myslieť ako človek.
Názov „Android“ pochádza z gréckych výrazov andros (muž, človek) a -eides (rovnakého druhu, podobný).
V literatúre, TV a filme sa táto definícia nedodržiava. Prví roboti vôbec, výrobky firmy R.U.R. zo rovnomenného románu Karla Čapka, boli androidi. Android Dat zo seriálu Star Trek bol robot. Robocop bol kyborg. Terminátor bol android. Okrem týchto existujú prípady, keď je ťažké rozhodnúť bez umelých kvót.

Android (operačný systém)

Android je z Linuxu vychádzajúca softvérová platforma prednostne určená pre mobilné zariadenia vyvinutá spoločnosťou Google, ktorá následne celú platformu aj so zdrojovými kódmi odovzdala združeniu firiem Open Handset Alliance, ktorej je tiež členom. Google inicioval nielen vznik platformy Android, ale aj vznik OHA a financoval odmeny v súťaži Android Developer Challenge, z ktorej vzišli prvé aplikácie pre túto platformu. SDK Android umožňuje vývojárom písať aplikácie v jazyku Java s využitím knižníc vyvinutých spoločnosťou Google.

Platforma Android bola ohlásená 5. novembra 2007, súčasne s tým bolo založené konzorcium Open Handset Alliance (ďalej len OHA ), ktoré dnes združuje 34 výrobcov hardvéru, softvéru a telekomunikačných spoločností podieľajúcich sa na presadzovaní otvorených štandardov vo svete mobilných zariadeniach. Od začiatku roku 2008, kedy bola vydaná prvá verejne dostupná verzia platformy, sú všetky jej súčasti k dispozícii komukoľvek pod licenciou Apache free-software and open-source license.

Budúcnosť???

V Októbri 2009, Gartner Inc predpovedá že do roku 2012, by sa mal Android stať druhou najobľúbenejšiou smartphone platformu, (na prvom mieste je Symbian). Medzitým BlackBerry z 2. - 5. miesto, iPhone bude stále na 3. mieste, a Microsoft Windows Mobile zostane na 4. mieste. Na Tchaj-wane Market Intelligence & Consulting Institute (MIC) predpovedali že v roku 2013 bude 31,8 miliónov Androidných telefónov a 126 miliónov Android-based portable produktov.

Aplikácie

Ako nainštalovať ďalšie aplikácie?
Pomocou aplikácie Obchod Play se dostaneme na Obchod Play. Je to internetové uložisko Android aplikacií a hier. Zatiaľ nie je možné nakupovať spoplatnené aplikácie či hry bez rootu a Market Enabler.

Ako inštalovať aplikácie z pamäťovej karty?
Je nutné pripomenuť že samotný android neobsahuje žiadneho správcu, ktorý by nahliadol a umožnil inštalovať aplikácie priamo z karty. Preto je nutné stiahnuť nejakého z Obchodu Play a pomocou neho inštalovať (napr. :arrow: Astro file manager, ES File Explorer) alebo tiež PC programom Android Commander

Google Obchod Play viac tu

Jedna z kľúčových aplikácií dodávaných systémomm Android. Umožní Vám ľahko vyberať a inštalovať nové aplikácie.

Je možné do Androida inštalovať aplikácie od inakadiaľ ako z Obchod Play?

Ano, cez tlačítko Menu -> Nastavenia (Settings) -> Aplikácie (Applications) zaškrtneme položku Neznámé zdroje (Unknown sources). V podstate od hocikadiaľ zoženieme súbor s koncovkou .apk, ktorý môžeme potom v Androide nainštalovať ako aplikáciu.
Pozor, aplikaciu z iných zdrojov ako z Obchod Play budeme musieť ručně kontrolovať a aktualizovat!

Licenčné podmienky aplikácií
ak sa rozhodnete zakúpiť si nejakú aplikáciu z marketu a pýtate sa čo ak vymením mobil za iný, ako sa rieši prenos licencie? Ak výrobca nezmení inak, tak je to riešene Vaším Google účtom. Pri vymeneni telefónu zadate svoj učet a v markete mate položku "stiahnuté" a tam mate informáciu že danú aplikáciu mate zakúpenu. Jednoducho ju iba nainštalujete.

Práva root

Čo je to root? Čo získáme s právami rootu?

V prvom rade by ste mali vedieť že rootovanim možete prisť o záruku svojho telefónu.
Je to vlastne neobmedzený prístup v telefóne, získáme nadvládu nad mobilom a preto by mal každý vedieť co vlastne robí a
čo povoľuje. Je možné dostať mobil do nepoužitelného stavu, ktorý rieši až servis.

Prečo chcieť root?

*máme na výber z množstva rôzných modifikácií ROMiek na XDA-Developers
*môžeme písať s diakritikou na HW klávesnici tak isto ako na PC
*môžeme aktivovať multitouch
*máme možnosť zobrazenia platených aplikácií v Obchod Play pomocou Market Enabler(access market) a nakupovať aplikácie
*môžeme inštalovať aplikácie na SD kartu pomocou APP2SD
*môžeme zmeniť bootloader
*môžeme zmeniť témy i na základnej obrazovke (vrátane layoutu)
*môžeme zdieľať internetové pripojenie
*máme možnosť zvýšit frekvenciu procesoru

Musíme ale vedieť, že získaním rootu môžeme stratiť záruku na telefón, pretože sa jedná o softwarový zásah a servis to nemusí akceptovať.

Open Handset Alliance

Je skupina 65 mobilných technológií a spoločnosti, ktoré sa spojili pre urýchlenie inovácií v oblasti mobilných a spotrebiteľsko bohatších, lacnejších a lepších mobilných zážitkov. Spoločne vyvinuli Android ™, prvú kompletné otvorenú a slobodnú mobilnú platformu.

Cieľ platformy Android

Cieľom je byť maximálne otvorenou platformou vývojárom, priemyslu a aj užívateľom. Užívatelia nepotrebujú súhlas k tomu, aby si nainštalovali ľubovoľnú aplikáciu. Zariadenie od partnerov Open Handset Alliance nebudú užívateľovi v ničom obmedzovať. Potrebné nebudú žiadne registrácie, ani žiadosti o certifikát zo strany vývojárov. Výrobcovia telefónov ani mobilní operátori nebudú potrebovať na nasadenie Androida na svoje zariadenia žiadný súhlas od Googlu alebo kohokoľvek z Open Handset Alliance. Môžu si upraviť androida ako sami uznajú za vhodné. Členovia Open Handset Alliance sú pripravení dodržiavať tieto princípy slobodnej voľby urobiť z nich štandardné podmienky používania mobilnej platformy Android.
"Robert Love"

WIPE/hard reset

WIPE niečo ako hard reset ale nie obyčajný. Použitím WIPE zmažeme všetky dáta z telefónu (súbory, kontakty, aplikácie atď.) Dáta z karty nevymaže

Bootloader

Je to čásť kódov, ktoré bežia pred samotným spústením operačného systému. Zvyčajne obsahujú niekoľko spôsobov, ako spústiť jádro OS, a taktiž obsahujú príkazy pre ladenie alebo modifikovanie jádra OS.

zdroj: wikipedia a AndroidForum.cz
Nexus 5x Android 7.1.1

Užívateľ 5/5
Poďakoval: 32 krát
Obdržal poďakovanie: 22 krát

Re: Začíname s Androidom

Poslaťod vajo7174 » Ned Máj 30, 2010 10:36 am

velmi pekny prispevok, dozvedel som sa vsetko co som potreboval ale predsa mam otazku na symbiane je treba h*ck aby bolo mozne instalovat cr**k app, tu na androide je vela app zadarmo na markete, co su platene app tie nikto nelieci? ako sa potom taketo app instaluju?
Honor 8 stock 7.0

Moderátor

Poslaťod Neromander » Ned Máj 30, 2010 11:06 am

Zalezi od autora aplikacie ako vytvoti licencny kluc. Niektore app su normalne cracknute, alebo je k*g*n. Na to root/hack nepotrebujes. Ked si to ale tak vezmes drviva vacsina app stoji okolo 1. 5 eura co je dost malo. A navyse na ipmarte su tiez aplikacie na ktore root nepotrebujes. Jednoducho. pre android nemusis nic certifikovat. Tam sa skor riesia romky:-)
Nexus 5x Android 7.1.1

Užívateľ 5/5
Poďakoval: 0 krát
Obdržal poďakovanie: 8 krát

Poslaťod Vlasyk » Ned Máj 30, 2010 1:55 pm

Tak toto je vynikajúci clanok, velke podakovanie autorovi! Vela ludi sa pyta, ze co to je vlastne ten Android, ako sa to pouziva, ako tam dostanu navigaciu, oplati sa to kupit...? atd... pri vela otazkach som bol v rozpakoch, pretoze odpovede su rozprckane v tematike a a ked som im odporucil precitanie celej tematiky, nedokazali si to jednoduchi useri dat dohromady.

Aj v tomto pripade sa oplatila stara osvedcena zasada suhrnu informacii v jednom prispevku . Zelal by som si aby aj tento prispevok bol neustale aktualizovany. Zaciatocnikom, ktori drzia v rozpakoch Android po 1x, niektori ani nevedia zatial ze ho maju (pripad mojho kolegu), niektori doteraz nemali ziaden OS - pre takych je tento clanok ako balzam. Obrázok
Samsung Galaxy S3 ICS
Samsung Galaxy S3
ICS

Užívateľ 5/5

Poslaťod vajo7174 » Ned Máj 30, 2010 2:02 pm

zislo by sa to dat na uvodnu stranu niekde hore aby to tam neustale bolo na ociach
Honor 8 stock 7.0

Moderátor

Poslaťod Neromander » Ned Máj 30, 2010 2:06 pm

Vlasyk. Odporucam sygic. Rovnaky sposob instalacie ako na symbiane. Subory nakopirujes na root karty. Instalaciu spustis z nejakeho manazera suborov. Ak mas licenciu tak priamo v aplikacii vlozis ak nie, postup je v sekcii sygic.
Nexus 5x Android 7.1.1

Moderátor
Poďakoval: 64 krát
Obdržal poďakovanie: 42 krát

Poslaťod Keles » Ned Máj 30, 2010 2:11 pm

Gratulijem ku veľmí peknému článku. Zase mam nejakého chrobáka v hlave ku akému OS pristúpim pri kupe nového zariadenia.
Nokia Lumia 930 10.0.14393.321 / 02540.00019.14522.26003

Užívateľ 5/5

Poslaťod vajo7174 » Ned Máj 30, 2010 2:19 pm

jj jednoznacne pojdem do toho
Honor 8 stock 7.0

Moderátor

Poslaťod Neromander » Ned Máj 30, 2010 2:24 pm

Este mam v plane ozrejmit nejake uzitocne vyrazy ako su napr. Launcher, recovery, atd...
Nexus 5x Android 7.1.1

Moderátor
Poďakoval: 64 krát
Obdržal poďakovanie: 42 krát

Poslaťod Keles » Ned Máj 30, 2010 2:33 pm

vajo7174 napísal:jj jednoznacne pojdem do toho

Toto nemôžem nikdy povedať. Ešte stále som nevidel WM7 alebo môže príst aj apple s nejakou novinkou a čo tak symvian ^3 alebo ^4. Zatiaľ mám mobil ktorý mi slúži a ešte nejaký ten týždeň slúžiť bude.
Nokia Lumia 930 10.0.14393.321 / 02540.00019.14522.26003

Užívateľ 5/5

Poslaťod vajo7174 » Ned Máj 30, 2010 2:40 pm

win ma neoslovil zatial, aplle vobec nechcem ani vidiet, symbian je dobry skok do predu este dlho potrva
Honor 8 stock 7.0

Užívateľ 0/5
Obdržal poďakovanie: 2 krát

Poslaťod INDIGOcorp. » Str Jún 02, 2010 11:33 pm

uz ked je tu tato tema ,mam fakt asi troska trapne otazky :D no mam v tom mierny gulas :( , vsade sa spomina samdroid ,lkmod a podobne ,co to vlastne je ? mam tiez samsung galaxy spica ,mam tu istu verziu firmwaru ako tma teda s udpatom 1 ,no nemam hack ani nic ,len som to na cisto flashol cez odin ,

chcem sa spytat :
1- navigacie su cracknute a daju sa normalne pouzivat bez dodatocneho stahovania cez internet alebo platenia ?
2 - vidim ze sa spomina s updatom androida na 2.1 live wallpaper ,ma to byt az vo final verzii ci ako ? lebo to tam nemam a ani ked stiahnem s marketu tak to nevie ani najst :(
3 - mozno trafena otazka ,existuje nejaka romka resp nejaka uprava na spicu kde je v zaklade prerobene rozhranie sense z htc ? paci sa mi to a celkom by som to prijal ,:D

4 - otazka na uzivatela tma24 a vsetkych zo spicov - povodne som mal verziu 1.5 no nebol som spokojny ,na druhej strane listovanie v zakladnom menu islo pekne plynule ,nemas pocit ze v update na 2.1 update 1 kde uz samsung spravil nejake zasahy tak zakladne menu nejako pri prechode obrazoviek seka ? skratka povodny android sa mi zdal byt ovela plynulejsi :(

5 - existuje nejaka romka na spicu vo verzii androida 2.1 bez toho samsung balastu ? chcel by som radsej cisty plynuly system ako nejake graficke spomalovace kvoli ktorym je to menu neplynule :(

dakujem za odpovede na moje mozno cudne otazky :)
Samsung Galaxy S3 pebble blue stock rom 4.0.4 + 16gb kingston class 6 microsd

Moderátor

Poslaťod Neromander » Štv Jún 03, 2010 11:21 am

LKmod samdroid je upravena romka pomocou ktorej ziskas root (hack), recovery, moznost instalovat na kartu a tym podom usetris miesto v telefone, moznost menit si ROMky.

1: ano, cracknute mam tak sygic, mal som navigon (ale ja v tom velmi nebeham)
2: livepapery ziskas samdroidmodom/morphdoidom (z marketu to sice stiahnes ale nebudes ich mat funkcne zobrazia sa ti ked dlhsie podrzis palec na displeji, vtedy ked mas na vyber Widgety a galeriu)
3: nie sense romka nie je pre spicu, teda o ziadnej neviem.
4: no ono mas mozno vela pospustanych aplikacii / nainstalovanych. preto ti to trha. ja pouzivam launcherPro a nebadam ziadne trhanie.
5: ak chces ovplyvnit nejake funkcie a teda spomalit nieco, nieco zrychlit. musis mat root a cez aplikaciu CPUset si nastavisd frekvenciu
Nexus 5x Android 7.1.1

Užívateľ 0/5
Obdržal poďakovanie: 2 krát

Poslaťod INDIGOcorp. » Štv Jún 03, 2010 2:06 pm

dik moc , skoda ze ten samsung nedosahuje taku rychlost a plynulost ako napr htc hero aj ked ma rychlejsi procak :(

Edit:este jedna otazka ,ten samdroid ci lkmod je klasicka romka ktoru si len nahram cez odin ako tu co som nahraval predtym ? ziaden mod ,skratka som len nahral firmware a bolo ,chcel by som hack aj tie live wallpapery :(

Edit TMa24: edituj svoje prispevky, v pravidlach je napisane ze mas ditovat pokial pises prispevok pod sebou. odporucam si ich precitat
Samsung Galaxy S3 pebble blue stock rom 4.0.4 + 16gb kingston class 6 microsd

Moderátor

Poslaťod Neromander » Štv Jún 03, 2010 2:27 pm

preco si neprecitas jeho navod? je to velmi jednoduche a slovensky napisane, dokonca aj s obrazkami. staci si to pozriet a potom sa rozhodnes ci to zvladnes alebo nie. ak ti bude nieco nejasne napis do konkretnej temy.

prosim ta vypln si podpis
Nexus 5x Android 7.1.1

Ďalej

Späť na (AND) PORADŇA

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

TOPlist