Smartmobil.sk Google+ Facebook Twitter

Vyroba vlastnej mapy - navody a rady

Moderátor: Moderátor

Užívateľ 4/5
Poďakoval: 3 krát
Obdržal poďakovanie: 10 krát

Vyroba vlastnej mapy - navody a rady

Poslaťod lacop » Štv Aug 13, 2009 10:40 pm

Ako si vyrobiť turistickú mapu zo stránky CYKLOSERVER.CZ ( ... na prvý pohľad zložité, na druhý veľmi jednoduché. )
Kód: Vybrať všetko
Obsah tagu CODE je skrytý pre návštevníkov, prosím zaregistrujte a prihláste sa

Nižšie si môžete stiahnuť čisto obrázkový návod v PDF (30 inštruktážnych obrázkov), pomocou ktorého si môžete vyrobiť vlastnú mapu zo stránok Cykloserver.cz. Pribalené sú aj potrebné programy: MapGrabber, Frontmap, Ogf2tool.

Stručný popis postupu (podrobný obrázkový návod je pribalený):

- Otvoríme stránku a nastavíme si potrebný zoom (prípadne zapneme vrstvu tieňovania).

- Na výrobu obrázku mapy použijeme MapGrabber. MapGrabber využíva hardcopy obrazovky monitora a súčasne vie simulovať posun mapy myšou. Na mape sa vyznačí základný obdĺžnik (ĽH roh a PD roh) a nastaví sa počet riadkov a stĺpcov, čím sa určí počet skopírovaných a neskôr pospájaných obdĺžnikov. Výsledkom je obrázok mapy vo formáte napr. JPG. Dajú sa tak vyrábať mapy cca do rozmeru 12000x9000 pixelov. Pri rozlíšení cca 6 m/pix sa jedná o územie cca 75x55 km.
- Na kalibráciu použijeme FrontMap. Kalibrujeme tromi bodmi. Kalibruje sa podľa GoogleMaps. Za kalibračné body je vhodné zvoliť napr. križovatku ciest. Vedľa seba je okno s naším obr. mapy a okno s GoogleMaps. Klikne sa na bod v GoogleMaps a pretiahne sa na rovnaké miesto v našom obrázku mapy. Výsledkom je kalibračný súbor MAP.

Teraz sa už mapa dá otvoriť napr. v programe OziExplorer. Pre SmartComGPS si ju skonvertujeme programom Ogf2tool.

A TU JE VŠETKO POTREBNÉ:

V prílohe sú návody v angličtine pre programy FrontMap a MapGrabber.
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Samsung Galaxy S II
HTC HD2
Nokia E66
Archos 101 Internet Tablet
FS Pocket Loox N520
Garmin OREGON 450
Magellan MobileMapper 6
Garmin GEKO 201
Qstarz BT-Q1000P Bluetooth Data Logger GPS Receiver

Užívateľ 4/5

Re: Turisticke mapy v mobile

Poslaťod lacop » Str Sep 30, 2009 2:20 pm

TrekBuddy Atlas Creator (TAC) je program, ktorý jednoducho dokáže z rôznych on-line zdrojov vyrobiť skalibrovanú mapu pre OziExplorer. Z nej sa jednoduchým prevodom pomocou ogf2tool vytvorí mapa pre SmartComGPS.

TREKBUDDY ATLAS CREATOR
Kde ho stiahnuť a návod ako na to:

Posledná beta verzia na stiahnutie tu:

POZOR! Program pracuje pod Javou. Treba mať nainštalovanú Javu!

Na tomto obrázku vidno, z akých rôznych on-line zdrojov sa dajú automaticky vyrábať kalibrované mapy:Obrázok

- Vyberieme si zdroj mapy, napr. Cykloatlas (Cykloserver.cz).
- Nastavíme si zoom zobrazenia mapy tak, aby sme videli celú oblasť, pre ktorú chceme mapu vytvoriť.
- Myšou vyznačíme oblasť, z ktorej chceme mapu vytvoriť.
- Nastavíme číslo zoomu, v ktorom chceme mať výslednú mapu.
- Zadáme názov mapy a pridáme ju (add selection).
- Vyberieme formát mapy (OZIEXPLORER PNG&MAP).
- Dáme mapu vytvoriť (create atlas).
- Program si sám začne sťahovať štvorčeky, z ktorých sa mapa skladá a pospája ich do obrázku vo formáte PNG. K nemu vytvorí aj kalibračný súbor MAP.Obrázok

Pri sťahovaní ortofotomáp z Google si Google stráži aby sa nesťahovali automaticky. Preto po určitom čase dá príslušnej IP adrese na určitú dobu ban. Riešenie je zmeniť IP adresu, ak je dynamická. Pomáha aj mať v inom okne otvorené Google Maps, satelitné zobrazenie a raz za cca minútu mapou pohýbať.Obrázok

Edit Vlasyk: Obrázok
Edit stl: pripajam sa, vdaka za tip :wink:
Naposledy upravil lacop dňa Pon Nov 02, 2009 8:04 pm, celkovo upravené 2
Samsung Galaxy S II
HTC HD2
Nokia E66
FS Pocket Loox N520
Garmin OREGON 450
Magellan MobileMapper 6
Garmin GEKO 201

Užívateľ 0/5
Poďakoval: 0 krát
Obdržal poďakovanie: 1 krát

Poslaťod marktomark » Pia Okt 02, 2009 10:58 pm

Vdaka za tip, vyborny programik.
Ja by som sa chcel k tomu spytat, ci nahodou uz niekto ma stiahnute a skalibrovane ortofotomapy aspon Zapadneho Slovenska, ktore sa daju hodit do smartcomu a budu fungovat.
6220
SW 3.23

Užívateľ 4/5

Poslaťod lacop » Sob Okt 03, 2009 7:11 pm

marktomark: Mám celé Slovensko v rozlíšení 0,58 m/pixel. Nie je to z Googlu, ale z mapy.atlas.sk. Je toho však okolo 80 GB. Celé Slovensko sa skladá zo 748 štvorcov o rozmeroch 15 000 x 15 000 pixelov. Na jeden štvorec pripadá cca 100 MB a zobrazuje územie cca 9 x 9 km. Neviem si predstaviť s mojimi možnosťami upload niečoho takého, ako je západ Slovenska, už len taká oblasť Malých Karpát by mala poriadne vyše giga.

Neboj sa skúsiť pomocou TAC vyrobiť mapu sám. Nie je to také zložité.

Ak bude trochu času a bude záujem, pokúsim sa napísať návod, ako sa dajú do takýchto ortofotomáp vložiť čiary znázorňujúce lesné cesty (zdrojom sú dáta Národného lesníckeho centra) a vrstevnice. Lesné cesty sa oplatí vložiť aj do máp vyrobených z máp portálu Cykloserver pomocou programu TAC. Je to dobrá pridaná informačná hodnota pri plánovaní trás.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Naposledy upravil lacop dňa Sob Okt 03, 2009 7:33 pm, celkovo upravené 2
Samsung Galaxy S II
HTC HD2
Nokia E66
FS Pocket Loox N520
Garmin OREGON 450
Magellan MobileMapper 6
Garmin GEKO 201

Užívateľ 0/5

Poslaťod marktomark » Sob Okt 03, 2009 7:23 pm

No skusal som uz cez TAC, si urobit nejake mapky, ked som skusal ortofotomapu, tak asi pri 30% to nejak zblblo. Aj som hybal mapou, aby to google nejak neblokoval, ako si pisal.
No kedze ma cele slovensko 80GB, tak nieje co riesit, do fonu by som to aj tak nedostal...nevadi.
6220
SW 3.23

Užívateľ 4/5

Poslaťod lacop » Sob Okt 03, 2009 7:42 pm

O tých 30% si neprišiel, TAC si to ukladá do priečinka "tilestore". Ak máš dynamickú IP adresu, stačí reštartovať router, IP adresa sa ti zmení a Google ťa považuje za niekoho iného. Takto postupne dokážeš stiahnuť všetky potrebné štvorčeky (tiles) mapy. Potom ti TAC už nemusí sťahovať nič a vyrobí mapu z uložených štvorčekov z priečinku "tilestore".

Tých 80 GB je pre rozlíšenie 0,58 m/pix. V telefóne úplne stačí rozlíšenie cca 1,5 m/pix. Potom mapa pre územie cca 35 x 35 km má v smartcomovskom formáte OGF2 cca 200 MB.
Samsung Galaxy S II
HTC HD2
Nokia E66
FS Pocket Loox N520
Garmin OREGON 450
Magellan MobileMapper 6
Garmin GEKO 201

Užívateľ 0/5

Re: Vyroba vlastnej mapy - navody a rady

Poslaťod marktomark » Str Jún 09, 2010 10:31 pm

Tak po nejakych trapeniach sa mi konecne podarilo vytvorit si mapy pomocou vyssie popisovaneho programu, ktory sa teraz vola Mobile Atlas Creator.
postupoval som podla navodu od LACOPa. Ide to celkom dobre, ak si chce niekto vyrobit vlastne mapy odporucam nastavit velkost oznacej mapy tak, aby subor PNG nepresahoval velkost 100MB pri beznej mape (napr z cykloatlasu). Ak bol subor vacsi vzdy mi to vyhodilo nejaku chybu.

Pri ortofotomape moze byt PNG subor aj vacsi. Tu zase odporucam pri konvertovani v ogf2tool nastavit si v settings - OGF2 algoritmus na JPG, kvalitu medzi stredom a max. Vysledna mapa bude krajsia ako keby to bolo nastavene na Gif.
6220
SW 3.23

Aktívny užívateľ
Poďakoval: 4 krát
Obdržal poďakovanie: 2 krát

Poslaťod AF13 » Str Júl 21, 2010 11:14 pm

taka otazka.ked vytvorim mapu dam ju do mobilu je to len ako .jpg alebo sa da vytvorit aj navigacia?
HTC desire z CM10.1 (4.2.2.)
HTC desire s CM10.1 (4.2.2.)

Užívateľ 0/5
Obdržal poďakovanie: 0 krát

Poslaťod bledo » Str Aug 18, 2010 10:08 pm

Vytvoril som si v Mobile atlas creator mapku asi 10x10 km, google earth, zoom level 18, 8000 vrstiev a vznikol mi 1,2 GB súbor .jpg a .map . Nechce mi ho načítať ani Ozi explorer ani Smart com ogf 2 converter. Čo teraz? Stalo sa to niekomu?
Nokia N5230 V 20.0.005
Nokia 5230
FW 20.0.005
Sygic Mobile Maps 2010 8.06
OVI maps 3.04
SmartComGPS 1.56

Aktívny užívateľ
Poďakoval: 8 krát

Poslaťod uhlar » Pia Aug 20, 2010 11:09 am

Bledo:

Veď na 1,2GB ti musí vojsť celé Slovensko, načo si dával "8000 vrstiev" !!!, veď ti stačí 4-5 a hneď ti to zvládne počítač, lebo tak ako si to stiahol ty, tak by si potreboval aspon 16 GB RAM a to nie len operačnej ale aj na grafickej karte ak by si to chcel zobraziť, lebo to PC najprv musí dekomprimovať a až tak s tým robiť nejakú konverziu, alebo iný úkon !!!
CUBOT ONE 4,7" Micro SD-64 GB, 2x sim,
Asus M P 7 + Ainol 7 Fire + Elf II + Nokia N-82-1, fv. v31, Mi-SD-32 GB

Užívateľ 0/5

Poslaťod bledo » Ned Aug 22, 2010 4:39 pm

Chcel som mať detailnejšie mapku, keď ju priblížim. Ale asi by sa to dalo vyriešiť tým že spravím niekoľko menších máp a zapnem automatické načítanie mapy.
Nokia N5230 V 20.0.005
Nokia 5230
FW 20.0.005
Sygic Mobile Maps 2010 8.06
OVI maps 3.04
SmartComGPS 1.56

Užívateľ 0/5

Poslaťod marktomark » Uto Aug 24, 2010 10:01 pm

Myslim ze ti bude stacit zoom level na 17, take pouzivam ja (aj 16 je v pohode). Odporucam aby to malo max do 2500 "vrstiev", podla typu mapy to bude mat do 400MB, ked to skonvertujes, odhadujem to na max 80MB a to das do fonu.
Ja si take mapy bezne robim, rozlisenie je dostacujuce, a vo fone to funguje dobre.
6220
SW 3.23

Užívateľ 0/5

Poslaťod mistery » Uto Nov 09, 2010 7:33 pm

Všetci sa tu chvália ale nikdo neupne ziadne mapy ktoré si sám skalibroval :( Neberte to tak že chcem rýpat ale toto je fakt nad moje sily (asi som lama) Velmi by som chcel skalibrovane ortofotomapy aspon Zapadneho Slovenska pre SmartComGPS ale ja nechápem tomu ako to spravit... Nenájde sa niekto kto by to upol??? prosíííím
LG Optimus L9 (P760) Android 4.0 Ice Cream Sandwich
Nokia N97 Symbian 9.4 v5
N97 black, fw 21.0.045

Užívateľ 4/5

Poslaťod lacop » Ned Nov 14, 2010 12:33 am

mistery napísal:Velmi by som chcel skalibrovane ortofotomapy aspon Zapadneho Slovenska

O.K., poďme sa na to pozrieť. Skalibrované štvorce ortofotomáp celého Slovenska s rozlíšením 0,58 m na pixel majú niečo viac ako 80 GB. Stačilo by však rozlíšenie aj cca 1.2 m na pixel. To by bolo zhruba 20 GB. A západné Slovensko odhadom 6 GB. Píšem to iba pre ilustráciu, aby bola predstava, o čom sa bavíme.

OrtoFotoMapa (ale aj iné mapy) sa však veľmi ľahko dá vyrobiť pomocou aplikácie MOBAC z on-line zdroja Google Maps Sat. Inštalačný súbor aj s návodom nájdeš tu: viewtopic.php?f=155&t=7954

Vytvoríme mapu pre OziExplorer (vzniknú dva súbory, PNG a MAP) a tú pomocou programu Ogf2tool skonvertujeme do formátu OGF2 pre SmartComGPS (vznikne súbor OGF2 a k nemu patrí pôvodný kalibračný súbor MAP). Netreba robiť mapy väčšie ako 15000 x 15000 pixelov, aby s tým Ogf2tool nemal problémy.

Pokusne som ti vyrobil jednu mapu v Google zoome 17 (rozlíšenie cca 0,8 m na pixel). Je to kúsok Malých Karpát nad Bratislavou. Mapa má rozmer cca 12000 x 14000 pixelov a súbor má veľkosť cca 140 MB. Aj s prevodom pomocou Ogf2tool to netrvalo viac ako 15 minút. (Mám však dosť rýchly internet.) Tu si ju môžeš stiahnuť (súbory OGF2 a MAP):
Nemáte oprávnenie prezerať súbory priložené v tomto príspevku.
Samsung Galaxy S II
HTC HD2
Nokia E66
FS Pocket Loox N520
Garmin OREGON 450
Magellan MobileMapper 6
Garmin GEKO 201

Užívateľ 0/5

Poslaťod k.ats » Pia Apr 20, 2012 8:52 am

Ahoj, chtěl bych se zeptat zda se nějakým způsobem dají hromadně zkonvertovat kalibrované mapy ve formátu ozfx3 do formátu ogf2 (pro smartcomGPS). Našel jsem návod jak to udělat ručně. Souborů je ale přes 1.000 a ručně bych to dělal docela dlouho. Děkuji.

//Zjistil jsem že pod Win7 uz stejne nefunguje ogf2tools, takže smůla :(
Nokia N8 CFW Baryduke 1.6
N82 8GB - h@ck

Ďalej

Späť na Mapy pre turistickú navigáciu

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

TOPlist